När jag gick till Lindbergs galleri för att se Magnus Svenssons pågående utställning, hade jag förväntat mig de stora målningar som tidigare varit hans signum. Men denna gång är det i och för sig samma motivkrets, men bilderna är betydligt mindre. Väggarna är fyllda med flera tavlor i grupp och tekniken är speciell: färgpenna på papper och med transparenta lager av ritplast.

Namnet på utställningen “Strategies Against Architecture” gör att utställningen omedelbart väcker tankar kring arkitekturens grunder: linjer, ramar, volymer och de ytor som definierar rumslighet. Och det vi får se är ljusa nästan eteriska målningar med nonfigurativa inslag, verk som präglas av rena linjer och former, där ljus och skugga spelar en central roll.
Det finns en avskalad poetisk dimension, där varje linje tycks noggrant övervägd för att skapa en egen och nån slags suggestiv bildvärld. Färgskalan är genomgående lågmäld: mjuka toner i beige, ljusbrunt och dämpade grå nyanser dominerar. Färgpaletten förstärker att intrycket av bilderna är skissartade och ger dem en luftig, nästan genomskinlig karaktär.
Avsaknaden av starka kontraster lockar oss besökare in i närstudier av linjernas exakthet och den finstämda skuggningen. Jag ser flera som under vernissagen tar av sig glasögonen för att komma riktigt nära, och vi ser att bilderna ofta är skapade av material som överlappar varandra.
Det är ett genomgående formspråk där rektanglar, fyrkanter och ibland mjukt rundade konturer balanseras mot varandra. Perspektiven är ofta förskjutna eller antydda, vilket ger en känsla av att jag själv står på tröskeln till ett rum. Det känns verkligen som att bilderna är en reflektion över hur arkitektur ofta ramar in vår tillvaro.

Bilderna är som sagt små och olika stora men med hjälp av ramar i samma storlek, bildas en enhetlighet som “ramar” in hela utställningen. Det känns som ett genialiskt grepp att själva inramningen får en sån betydelse, nu när det främst handlar om former och arkitektur.
Det är en vacker utställning, som med små medel får mig att reflektera över gränser, vart börjar och slutar världen. Det vill säga, när ser jag något och när är det bara en föreställning i mitt huvud. Vad är yta och djup. Men jag fastnar också för en fråga: vad vill Magnus Svensson säga med sin utställning, har han någon agenda när det gäller arkitektur? Utställningens titel Strategies Against Architecture pekar på det, att han ifrågasätter dess fundament. Genom att ta arkitekturens mest grundläggande uttrycksformer – linjer, proportioner, ramar – och presentera dem i en förfinad, avskalad version, vill han kanske visa en ny förståelse för vad arkitektur skulle kunna vara.

Titlarna på målningarna i utställningsbladet är på engelska, och det känns som att de redan finns i mitt bakhuvud, till exempel titeln “Nothing Was Delivered”. Och när jag googlar så visar det sig att det är en låt av The Byrds, skriven av Bob Dylan, som handlar om svek, ouppfyllda löften och att inte hålla sitt ord. De andra titlarna i utställningen visar sig också ha musikaliska referenser, kanske mer avantgardiska, med kritik av etablerade samhälleliga strukturer.
Just detta utrymme för tolkning framstår som utställningens kärna. När linjerna är så pass tunna och färgtonerna så svaga, öppnar det för en intim upplevelse där varje liten förskjutning av linjen, varje nyans av brunt eller grått, blir betydelsebärande. Man kan föreställa sig att ”strategin” mot arkitektur handlar om att lösa upp den stela fyrkantigheten, att visa att arkitektur inte enbart är fysiska väggar och tak, utan också en mental konstruktion som formas av våra egna projektioner och förväntningar.

Efter att jag sett utställningen, går jag genom stan. Och jag går förbi stadshuset och på nåt sätt ser jag utställningen igen, men denna gång som manifesterad arkitektur från 50-talet, i en byggnad som helt saknar tvekan i sina linjer och former. All tvekan finns numera inne i huset, i form av alla de politiska beslut som ligger till grund för vår stadsutveckling, där arkitekturen fortfarande i de nya områdena är grå, fyrkantig och med raka linjer.
Och jag kommer fram till Kulturakuten, min nuvarande arbetsplats, ett hus som byggdes 1922, som är gult och där ingenting är rakt.
***